Avrupa Gönüllülük Hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), bir Avrupa Birliği ülkesinde sivil toplum kuruluşunda gönüllü faaliyetlerde bulunmanıza olanak veren, kısa dönem ( 2-8 hafta ) ve uzun dönem ( 2-12 ay ) olmak üzere 2 ayrı dönemde gerçekleştirilebilen, maaş alınmadan cep harçlığı usulü ile finanse edildiğiniz (yemek, sigorta, barınma ve dil eğitimi de dahil) bir hareketlilik programıdır. 
 
– Öncelikle 18-30 yaş arasında olmalısınız. Eğer yaş olarak kritere uyuyorsanız, kendinize Avrupa Gönüllü hizmeti için akredite bir gönderici kuruluş bulmanız gerekmektedir. Hali hazırda akredite olan bir gönderici kuruluşa sahip değilseniz veya üye olduğunuz Sivil Toplum Kuruluşunun akredite olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız http://europa.eu/youth/evs_database adresinden arama yapabilirsiniz. Sitede yer alan arama linkinden; ülkeye göre, organizasyon tipine göre, organizasyonun amacına göre ve daha önceki AGH ( European Voluntary Service ) deneyimine göre akredite kuruluş araması yapabilirsiniz. Akredite gönderici kuruluş bulduktan sonraki işlem ise, yetenek ve bilginiz doğrultusunda Avrupa Gönüllü Hizmeti fırsatlarını bulmak.
 
Bu işlemi de http://europa.eu/youth/vp/opportunity_list_en adresinden yapabilirsiniz. Sayfada en önemli nokta; solda yer alan arama menüsünde bulunan ” The country where you live ( Yaşadığınız Ülke ) ” kısmından ülkenizi seçerek arama yapmanızdır. Ayrıca arama menüsünden, EVS (European Voluntary Service) yapmak istediğiniz ülkelere göre de listeleme yapabilirsiniz. Gönderici kuruluşunuzu bulduktan ve gönüllü olmak istediğiniz proje karar verdikten sonra, göndericiniz kuruluş aracılığıyla gitmek istediğiniz ülkedeki kuruluş ile irtibata geçerek özgeçmiş (CV) ve neden projede yer almak istediğinizi içeren, özelliklerinizi-yeteneklerinizi anlatan motivasyon mektubunu göndermeniz gerekmektedir. Olumlu geri dönüş olduğu takdirde Ulusal Ajans’a başvurularak AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) için hazır olacaksınız.
          Gönüllü projeler hakkında bilgi için.
https://europa.eu/youth/volunteering/project_en?field_eyp_country_value=TR&country=&type_1=All&date_start=&date_end=