Art of EVS - Avrupa Gönüllü Hizmeti


Şişli Kaymakamlığının yürüttüğü Art of EVS projemiz başarıyla sonlanmıştır. Projemiz bir sonraki katılımcılarını tamamladıktan sonra daha yeni, daha dinamik bir şekilde hayata geçecektir.


Projenin Adı: Art of EVS
Yararlanıcının Adı: Şişli Kaymakamlığı

Projeye Katılım Sağlayan Ülkeler:Türkiye, Slovenya, İspanya, Litvanya, Romanya, İtalya, Estonya, Yunanistan
Proje Eğitmenleri: Antonia Plinio Martis(İtalya) Carla Congiu(İtalya),
Proje Katılımcıları: Halil İbrahim Kapan (Türkiye), Esmen Özden(Türkiye),Reyhan Karahanlı (Türkiye),Yağmur Subaşı(Türkiye),Volkan Bilgin(Türkiye), Sofia Zouni (Yunanistan),Maria Zouni (Yunanistan),Eleftheria Zouni(Yunanistan),Simona Roudi(Slovenya), Nina Biro(Slovenya), Jemima Miclaus(Estonya), Cotıuga Ovidiu(Romanya),Agne Radzvilaviciute(Litvanya), Elena Sauras(İspanya),Paulius Vestfal,Sonia Pili(İtalya), Marco D. Lucci(İtalya),Losif Miclaus(Romanya), Emilija Armonaite(Litvanya), Tamara Muhic(Slovenya), Jemima Miclaus(Romanya)
 
Art of EVS Projesi İstanbul Şişli Kaymakamlığı tarafından düzenlenmiş ve sekiz farklı ülkeden gelen gönüllülerle yapılmıştır. Projede  öncellikle uluslararası bir bağ oluşturuldu ve sonra EVS'in ne olduğu öğretildi. EVS her Üniversite öğrencisinin okuduğu dönem içinde  gidebileceği bir programdır. EVS üniversite öğrencilerine bir kapı açıyor. Çoğu insan bunun farkında olmadığı için böyle bir proje düzenlendi. EVS'in daha çok yayılması için öncelikle bu gibi soru işaretlerin çözülmesi gerekmektedir. Bu projede uluslararası ilişkiler, yeni arkadaşlıklar ve en önemlisi EVS in ne olduğu ve bizlere neler kattığı sunuldu ve katılımcılara öğretildi.
 
Proje kapsamında 8 ülkeden 20 katılımcı 2 eğitmen katıldı.

Projedeki Faaliyetler:

1.Gün; Katılımcıları havaalanlarında karşılayıp otellerine gelmelerinde yardımcı olundu. Ve akşam yemeği yenildi.

2.Gün; Saat 10,30’da ilk eğitim başladı. Gün boyu eğitime devam edildi. Eğitim içeriğinde; Hafta boyunca neler yapılacak, Katılımcıların birbirlerini tanıma, Takım işbirliği, Kültürlerarası öğrenme, Düşünme üzerine eğitimler verildi. Akşam yemeğinden sonra intercultural evening gecesi yapıldı. Katılımcılar kendi ülkelerinden getirdiği geleneksel yemekler ve ülke kültürünü tanıttılar.

3.Gün; Eğitimler Devam edildi. Eğitim içeriği; EVS ve gönüllük nedir,EVS’i kim tanıtır, EVS’in ülkeler üzerine etkileri vb. eğitim verildi. Akşam yemeğinden sonra Taksim’e gidildi. Galata Kulesi gezdirildi.

4.Gün: Eğitimlere devam edildi. Eğitim içeriği;EVS proje yönetimi, Mentorluk,Bütçe yönetimi eğitimleri verildi. Akşam yemeğinden sonra, gelen katılımcılar, kendi organizasyonları hakkında bilgi verdi. Tanıtımdan sonra, eğlenceli (dans vb.) vakit geçirdiler.

5.Gün: Eğitimler 12’ye kadar yapıldı. Şişli Belediyesi’nin araçları otel önünden katılımcıları alıp Sultanahmet meydanına götürdü. Öncelikle Ayasofya gezdirildi, ardından Sultan Ahmet, Beyazıd Meydanı, Kapalıçarşı, Eminönü gezisi yapıldı. Eminönün’de balık ekmek yediler. Ardından, Boğaz turu yapıldı. Boğaz turunun ardından, Kız Kulesine gidildi.

6.Gün: Eğitimlerin son gününde aktiviteler ve değerlendirmeler yapıldı. Eğitimden sonra akşam yemeği yenildi ve akşam yemeğinden hemen sonra sertifikalar dağıtıldı. Ve katılımcılar birbirleriyle vedalaştılar. Geceye doğru Farewall party (veda partisi) yapıldı.

7.Gün: Katılımcılar otelden ayrılıp havaalanına gittiler ve ülkelerine döndüler.


 

Yorumlar

Yorumunuzu Bırakın