Şişlide Engelsiz Hizmet

TR:


Şişlide Engelsiz Hizmet Projesi ilk grubun eğitimini tamamladı.


Şişli'de Engelsiz Hizmet Projesi ilk grubun eğitimini tamamladı.

Projemizin amacı İşitme Engelli vatandaşların kamu hizmetlerinden engelsiz bir biçimde yararlanmasıdır. Bu maksatla İşaret dili, işitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurarken, el hareketlerini ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dildir.120 saatlik kursumuzda temel işaretleri öğrenildi ve bu işaretler kullanılan yere göre sınıflandırıldı. İşaret dilini daha iyi öğrenebilmek için metin çevirmeleri ve diyaloglarla desteklendi. Görsel olarak bazı materyaller kullanıldı.Video ve kısa filmler ile dili pekiştirildi.

Gruplar halinde diyaloglar yapıldı.Kursiyerlerimizin iş yerinde ihtiyaç duyduğu kelimeleri diyaloglar seklinde yapıldı.

Kursiyerler günlük hayatta ihtiyacı olan tüm işaret dili kelimelerini öğrenerek bu kursu tamamlamıştır.

32 Kursiyerimiz sertifika almaya hak kazanmıştır. Bunun anlamı ilçemizde 32 kamu ve belediye çalışanı İşitme engelli vatandaşlarımızın sesi olacaktır.
Eng:

The first group of Unhindered Service Project in Şişlide completed its education.The first group of Unhindered Service Project in Şişli completed its education. The purpose of our project is to make the hearing impaired citizens benefit from public services without any hindrance. For this purpose, Sign language is a visual language used by hearing impaired people to communicate with each other, using hand gestures and facial expressions. In our 120-hour course, basic signs were learned and these signs were classified according to the use. Supported by text translations and dialogues to better understand the sign language. Some materials were used visually. Videotapes and short films strengthened the language. Dialogues were made in groups. The words needed by our students at work were in dialogue. The trainees complete this course by learning all the sign language words they need in everyday life. 32 Our course is entitled to receive a certificate. This means that 32 public and municipal employees will be the voice of our hearing-impaired citizens.

Yorumlar

Yorumunuzu Bırakın